popup

Enduro traily Srebrna Góra - hlavne ten vývoz

Srebrna Góra | Poland
Naše hodnotenie

Možno by sa mohlo zdať, že sme v poslednej dobe trocha zaťažení na Poľsko, keď sme tento rok, krátko po Wilczich Ścieżkach a Bielsku - report čítaj TU, navštívili už druhú poľskú lokalitu - tento raz enduro traily v Srebrnej Góre. Ale pravda je úplne inde - výlet vznikol ako prirodzená reakcia na vzdialenosť, respektíve nekonečnú cestu do Trutnov trail - report čítaj TU, od ktorých je Srebrna Góra vzdialená len 70 kilometrov. Prdĺžený víkend, pekné počasie - no nevyuži to...

Nakoniec sa z toho vykľulo celkom pekné jazdenie, nie veľmi technické, ale rýchle a prašné až beda...najväčším bonusom je ale bez debaty vývoz, ktorý nemá v našich končinách obdobu! A ako už býva dobrý zvykom poslednej doby, aj teraz som oslovil zakladateľa, aby mám priblížil vznik, fungovanie a plány do budúcnosti, ktorých majú Poliaci neúrekom - až som valil oči...

Príbeh založenia trailov na Srebrnej Góre sa ani za mak nelíši od desiatok iných, každý z nás ho dôverne pozná, ale len hŕstka ho pretaví do niečoho skutočného...

 Ahoj, volám sa Marek Janikowski a pred 6 rokmi som si kúpil prvý enduro bicykel, problém bol, že v mojom okolí neboli žiadne dobré traily. Takže keď som chcel jazdiť, musel som si niečo postaviť... spomína na zrod trailcentra jeho zakladateľ. 

Od začiatku som vedel, že traily musia mať status oficiality - jednak preto, že som bol predsedom miestnej samosprávy a jednak preto, že nelegálny trail znamená iba dočasné riešenie. Získať povolenie bolo nesmierne zdĺhavé, ale moja funkcia mi pri vyjednávaní so spoločenstvom vlastníkov lesov veľmi pomohla. A tak som mohol vykopať súčasný trail "C1" z vrcholu Srebrnej Góry. V skutočnosti to bola 1300 metrov dlhá, výlučne zjazdová trať, lebo moje skúsenosti s budovaním trailov sa nebezpečne blížili k nule. Následne som dostal povolenie aj na ďalšie traily A, B a C.

V živote platí, že všetko zlé je na niečo dobré a tak, keď bol Marek po voľbách v roku 2012 zbavený funkcie predsedu, mohlo by sa zdať, že spolu s ním skončia aj traily. Opak však bol pravdou. Marek stretol Piotra Kurczaba, lokálneho bajkera a akademického majstra sveta v XC z roku 2016 a spolu sa rozhodli, že trailom dajú aj komerčný charakter.   

 Našou prvou myšlienkou bolo vybudovať nový, ľahší trail pre široké spektrum bajkerov, preto sme spustili crowdfunding kampaň, ktorá nám priniesla asi 15 000 € a potom už to išlo veľmi rýchlo. 

Vývoz - jednoznačne najväčší bonus

Najväčším bonusom Enduro trailov Srebrna Góra je ale bez debaty vývoz, ktorý nemá v našich končinách obdobu! Tarpan, ako ho miestni volajú, znamená štyri pendlujúce džípy s vlečkou pre 10 až 12 bajkov. Niekedy je to celkom hardcore, lebo chlapíci za volantom autá všetko, len nie šetria a cesty sú klasika ako zvážnice - plné dier a kameňov. Sedieť za takýchto okolností na korbe znamená, že na začiatok trailu prídete s vytrasenou dušou, alebo v lepšom prípade komplet špinaví od prachu, ktorý sa na vás valí v kúdoloch spod kolies. Nesťažujem sa, závidím...

Jedna jazda stojí 15 zlotých /3,50 €/, desať jázd 100 zlotých /asi 23 €/ a ušetríte si tým sily potrebné na 4 km výšľapu s prevýšením asi 400 výškových.

1. ponaučenie - kto prv príde, ten sedí lepšie. Nehľadí sa na to kto je baba, kto chalan, miesta v aute sú štyri, zvyšok na korbe. Ja nakladám bajky, Daša obsadzuje miesta ;)

2. ponaučenie - nedávaj si bajk na prvé miesto /najbližšie k autu/, spod kolies vystreľujú kamene a osobne som videl, ako jeden trafil kostru prvého bajku a nechal na nej veľkú ryhu   

Traily

Štyri traily /A, B, C a D - Red line/ + tri variácie /A1, A2, C1/ + dve enduro erzety, udržované len pred pretekmi. Stihli sme sedem vývozov, ušetrili 28 kilometrov stúpania a dva traily sme išli 2x. 

Dawno nie padało - hovorí mi Piotr, takže dávajte pozor, bude sa prášiť a šmýkať. Ani nevie akú mal pravdu. Po celom dni jazdenia vyzeráme ako pretekári Dakaru - Dašene z čiernej tváre svietia len biele okuliare :)

A, A1, A2 - Áčko je najľahšie, najrýchlejšie a jednoznačne najobľúbenejšie v celej lokalite. V podstate je to taký trochu "ťažší" flow trail so skokmi a klopenkami do zláznenia, ale nenudí. Šťavu mu pridávajú hlavne rýchle úseky, kľudne 50 - 60 km/h sa dá pustiť bez najmenšieho problému. Trail je 2x prerušený - raz cestou a raz asi 200 metrovým stúpaním, asi na ukľudnenie. Mne sa vášne moc skrotiť nepodarilo, preto som sa v závere - pobláznený adrenalínom, vyváľal v prachu. Pár škrabancov a modrina na riti za tú srandu ale rozhodne stáli...

A1 a A2 sú zamýšľané ako ťažšie úseky pre skúsenejších jazdcov. Oba začínajú kolmými stenami, pričom tá na A2jke je o poznanie strmšia. Viac nás bavila ale A1 - prudký padák cez kamene okorenený skomi - s jedinou chybou - dĺžkou. Po 500 metroch sa trail napája na Ačko, takže ďalej pokračuje už v známom, jednoduchšom rytme. To isté A2, ktorá ešte nebola celá hotová, takže zatiaľ má možno 300 m. Viac nie. 

Bčko bola celkom nuda. 4x prerušenie cestou, jeden pekný úsek s dropom pod cestu /viď fotka hore/ a koniec úplne, ale úplne rovný. Na trail sme sa dostali z A2 line a boli sme radi, že sme už dole. Ešte horšie je to s D - Red line, ktorú sme v polovici utli a vrátili sa na Cčko. My hľadáme jednoducho niečo iné a záplava flow trailov, všade kam sa pohneme, nás už nedokáže zaujať. Tým ale nechcem znížiť všetku snahu a robotu, čo tu chalani odviedli a stále odvádzajú. Chápem, je dopyt a čísla nepustia...

C + C1 - sme si zopákli 2x, lebo sa nám pozdávali najviac. Oba sú nakrútené okolo najväčšej horskej pevnosti v Európe, zasadenej na vrchol Srebrnej Góry. Nemali sme veľa času na očumovanie, ale podľa fotiek na nete, vyzerá pevnosť najzaujímavejšie z vtáčej perspektívy. Obtiažnosť trailov je niekde na úrovni A1, najviac nás zaujali tri posebe idúce strmé steny hneď v úvode Cčka. Ako je "dobrým" zvykom, oba traily majú viacero hluchých miest, či už výšľapov, presunuv - zasa zopakujem staré známe - výšku kopca nenahradíš. 

 Medzi priority sa radí dokončenie červenej lajny /A2/ a prepojenie medzi trailami A, B, C. Následne sa chceme venovať nastupujúcej generácii - spraviť ľahké traily pre najmenšie deti, zlepšiť pumptrack a dotiahnuť "bag jump". Okrem toho súbežne vyvíjame veľký projekt s názvom "Singletrack Glacensis" - do ktorého sa zapojilo sedem obcí z okolia a spolu do roku 2020 vytvoria 133 km dlhú, vzájomne prepojenú sieť trailov.  

V Srebrnej Góre makajú, to bez debaty. Traily boli vyčistené, personál v infocentre ochotný a dobre informovaný a k tomu ten vývoz. Jednoznačne najväčší možný bonus. Jasné, nie všade majú balvany typu Trutnov, že ťahanie trailov sa ponúka priam "samo" a na druhej strane, nie každého ťažké traily bavia. Príkladom môže byť Rychlebský Superflow, Twister v Bielsku-Biała alebo tunajšia A-line. Nemáš flow trail, nemáš návštevnosť, nemáš peniaze. Ináč to už nebude. Pre niekoho je dôležitá základňa, jedlo, služby. Druhý nič z toho nepotrebuje, večer si uvarí vifona na parkovisku, naberie vodu zo studničky - ale smerom k trailom z nárokov nezľaví. My sme jasní, záleží na tebe, ako to máš rád...

Z D I E Ľ A J  a l e b o  S Ť A H U J  G P X

Mohlo by ťa zaujímať

Bikepark Javornik - malý a nenápadný, ale o to lepší

Javornik | Slovenia

Soča - najlepšie enduro traily v Julských Alpách

Soča | Slovenia

NARODENINOVÝ ŠPECIÁL: 5 najlepších trailov, ktoré sme kedy išli

TEST: iGET Blackview GBV8000 Pro – outdoorový telefón pre najnáročnejších

 


Chceš mapu?

Napíš nám správu na Facebooku, radi ti ju pošleme. Prečo takto komplikovane? Lebo bezcharakterní udavači nemajú ani kúska hanby a poľujú na "vlastných"!

prejsť na Facebook